Świat Bajek

Muminki

Japońskie bajki - manga i anime

Krecik

Miś Uszatek

Polskie bajki

Reksio

Rumcajs

Bajki zagraniczne

Więcej bajek

O autorce

Tove Jansson, obywatelka Finlandii, była do końca życia zakochana w swym dzieciństwie. Jej rodzice posiadali jedną z wielu wysepek należących do Finlandii, gdzie mała Tove przeżywała swe dziecinne wzloty, upadki, gdzie całą duszą uwielbiała każdy kolejny dzień.

Już w wieku 14 lat wykonała na ścianie w toalecie rysunek pierwszego, pierwotnego Muminka. Troll ten był mało podobny do współczesnych Muminków, jakie znamy obecnie. Te znane nam Muminki oraz ich przygody odnoszą się do prywatnych przeżyć autorki z lat jej dzieciństwa. Mama jak również Tata Muminka są postaciami kreowanymi na wzór rodziców Tove Jansson. Ich zachowania odnoszą się do najmilej wspominanych przez autorkę zachowań rodziców.

Sama Tove Jansson urodziła się w Helsinkach w 1914 roku, a zmarła 7 lipca 2001. Mając 14 lat, debiutowała w pismach skandynawskich, które wzbogacała swoimi ilustracjami. Bardzo polubiła malarstwo, które studiowała. Bajkopisarstwo było jej następnym talentem, czemu dała wyraz w 1945 roku kończąc pierwszą powieść o Muminkach, „Małe trolle i duża powódź”. Trolle są w bajkach skandynawskich bardzo popularne, jednak te autorstwa Tove Jansson zyskały sobie popularność na całym świecie.

Książki o Muminkach

Reklamy